Web Sitemize Hoşgeldiniz!

7/24 Akü Marketiniz! 0538 834 0337

Şarj işlemi sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Kutuplara dikkat edilmeli. Aküler şarj işlemi esnasında patlayıcı gazlar çıkarırlar. Şarj işleminin yapıldığı alanlar iyi havalandırılmalıdır. Şarj kablosu kontrol edilmelidir.

Değiştirme işlemi sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Aküden Aküye bağlantı nasıl yapılır?

Aküden Aküye bağlantı (Jump –Start) için kullanacağınız akünün aynı amper olmasına dikkat ediniz. Motoru ve de elektrik harcaması muhtemel her şeyi kapatınız. Öncelikle kablonun kırmızı ucunu boşalmış olan akünün (+) terminaline; daha sonra diğer ucunu dolu olan akünün terminaline bağlayınız. Daha sonra kablonun siyah ucunu dolu olan akünün (-) terminaline ve kablonun diğer ucunu boşalmış akülü aracın kaportasında herhangi bir metal bölüme bağlayınız. Kabloların egzoz, pervane gibi hareketli veya sıcak noktalara temas etmemesine dikkat ediniz. Dolu akülü aracı çalıştırıp, daha sonra boş akülü aracı çalıştırınız. Araçlar çalıştıktan sonra boş akülü araçtan başlayarak; kabloları sökebilirsiniz.

Akü çeşitleri nelerdir?

Aküler, kurşun-asit, nikel-kadmiyum, nikel-demir gibi kullanılan metal cinslerine göre çeşitlere ayrılır. Günümüzde en yaygın kullanılan akü tipi kurşun-asit akümülatörleridir. Bu aküler de temel olarak kuru ve sulu diye ikiye ayrılır.

Akü donar mı?

Evet, aküler donabilir. Tam şarjlı akünün donma ısısı – 50°C ile -70 °C'ler arasındadır, dolayısıyla normal şartlarda şarjlı bir akümülatör donmaz. Ancak deşarj olan aküler deşarj seviyesine göre 0 °C ile –10 °C civarında dahi donabilirler. Özellikle soğuk mevsimlerde akülerin şarjlı durumda olmalarına dikkat edilmelidir.

DİĞER SORULARINIZ İÇİN...